Nasveti in informacije
10 nasvetov za premazno tkanino
- Tkanina je v fazi izdelave tovarniško obdelana z zaščito proti plesni in trohnenju ter za odbojnost proti prahu in vlagi. Kljub temu lahko pride do pojava plesni, ki je posledica zunanjih vplivov kot so umazanija, spore in para, ki nastane ob kuhanju. Da bi to preprečili, nujno zagotovite dobro prezračen in suh prostor za shranjevanje.
- Šotor redno čistite z mlačno vodo in krpo ali mehko krtačo.
- Uporaba čistil in/ali detergentov ni dovoljena (vključuje tudi eko in bio čistila ter detergente).
- Sproti odstranjujte luže, ki bi se zadrževale na platnu (dnu ali strehi) šotora.
- Izogibajte se odrgninam po platnu (veje in podobno).
- Ne obešajte mokrega perila, oblačil, brisač in drugih vlažnih artiklov čez platno šotora ali napenjalnih vrvic.
- Platna se ne dotikajte z mastnimi rokami.
- Šotor redno prezračujte.
- Če je to mogoče, kuhajte izvajajte izven šotora.
- Preden šotor pospravite v embalažo in pripravite na hrambo, zagotovite, da je čist in suh.
9 nasvetov za hrambo šotora
Preden boste šotor pospravili:
- Preglejte šotor in preverite, ali je na šotoru prišlo do poškodb.
- Zagotovite, da je šotor čist in popolnoma suh.
- Natančno preglejte tudi ogrodje. Ogrodje naj bo kompletno in nepoškodovano.
Nasveti za shranjevanje šotora in ogrodja:
- Šotor pospravite, ko je čist in suh. Madeže plesni, ki nastanejo zaradi vlage ob shranjevanju (na šotoru ali v prostoru) je zelo težko odstraniti.
- V kolikor ste po taborjenju morali pospraviti moker šotor, ga ob prihodu domov/skladišče takoj razpakirajte in pustite, da se posuši.
- Vsak šotor shranjujte v svoji embalaži.
- Ločeno shranjujte tudi ogrodje, pribor in podlogo.
- Prostor v katerem hranite šotor naj bo zračen.
- V primeru šotorjenja ob morski obali predlagamo, da šotor temeljito sperete s sladko vodo in ga pustite, da se posuši. Ostanki soli lahko nase privlačijo vlago tudi v “suhih” skladiščnih prostorih.
Vzdrževanje
Ali je težava, če so miza za taborjenje ali drugi podobni predmeti postavljeni ob šotor?
Drgnjenje je potrebno preprečiti. Šotor je izdelan iz tkanine, ki se lahko obrablja. Da bi zagotovili čim daljšo življenjsko dobo šotora, priporočamo, da se morebitnemu drgnjenju izognete. Na mestu stika lahko pride tudi do puščanja.
Če je šotorsko platno obdelano proti umazaniji, algam in plesni, ter je vodoodbojno, zakaj je kljub temu šotor še vedno potrebno vzdrževati?
Zunanji vplivi, kot so ptičji iztrebki, spore, kuhinjska para, maščobe, mila za pranje rok in sredstva za pranje perila zmanjšujejo učinek zaščitnih sredstev v tkanini šotora. Vzdrževanje in odstranjevanje madežev sta potrebna, da bi čim dlje lahko uživali v svojem šotoru.
Ali voda na strehi šotora ali na nadstrešku lahko škoduje?
Da. Vodna luža (mulda) lahko platno raztegne. Posledično platno postane manj vodotesno. Voda lahko prav tako povzroči dodatno onesnaženje platna. Vodo je s strehe šotora potrebno odstranjevati.
Zakaj na šotor ne smem obešati perila?
Milo v mokrem perilu raztaplja kemikalije, ki šotorsko platno ščitijo pred razvojem alg in plesni.
Shranjevanje
Ali lahko shranim moker šotor?
Če je vaš šotor moker, ga pred shrambo v prostoru, kjer bo čakal na naslednjo uporabo, razpakirajte in tako omogočite, da se popolnoma posuši. V primeru zapakiranega vlažnega šotora se na platnu hitro razvije plesen. To lahko drži tudi, če je šotor “skoraj” suh. Odgovor na to vprašanje je torej ne. Shranjevanje mokrega šotora odsvetujemo. Plesen na šotoru in njene posledice niso zajete v garanciji naših izdelkov.
Ali lahko postavljen šotor ostane zaprt, če ga dlje časa ne bomo uporabljali?
Vedno poskrbite za vsaj nekaj prezračevanja šotora. S tem namreč preprečujete pojavljanje plesni na tkanini. Čeprav je šotorsko platno obdelano s sredstvi, ki preprečujejo razvoj plesni, lahko kuhinjska para ali druga umazanija omogoči razvoj plesni. Prezračevanje zmanjšuje možnost nastanka plesnivih madežev in rasti glivic. Odgovor na to vprašanje je torej ne. Popolno zapiranje šotora lahko pospeši razvoj plesni. Plesen na šotoru in njene posledice niso zajete v garanciji naših izdelkov.
Čiščenje
Čiščenje impregnirane tkanine
Pristop k čiščenju močno umazanega platna:
- V primeru močne kontaminacije ali umazanosti, uporabljajte samo čistila, ki so primerna za določeno področje uporabe.
- TenCate je preizkusil in testiral čistilna sredstva Isaclean / Deva / 123products / HG / Ultramar.
- Pri uporabi čistilnih sredstev drugih proizvajalcev VEDNO upoštevajte navodila za uporabo. Po čiščenju impregnirane tkanine bo zelo verjetno potrebna naknadna impregnacija, ki pa ni permanentna.
- Prosimo, da čistila uporabljajte zmerno. Pogosta uporaba teh čistilnih sredstev lahko skozi čas vpliva na obstojnost tkanine. Pred uporabo se za nasvet obrnite na strokovnjaka.
- Obstajajo čistilnice, ki so specializirane za čiščenje platnenih izdelkov. V kolikor pride do močne kontaminacije predlagamo, da se posvetujete o čiščenju kompletnega šotora z eno od teh čistilnic ali pa se posvetujete z nami.
Čiščenje premazane tkanine
Pristop k čiščenju močno onesnaženega platna:
- V primeru močne kontaminacije ali umazanosti, uporabljajte samo čistila, ki so primerna za določeno področje uporabe.
- TenCate je preizkusil in testiral čistilna sredstva Isaclean / Deva / 123products / HG / Ultramar.
- Pri uporabi čistilnih sredstev drugih proizvajalcev VEDNO upoštevajte navodila za uporabo. Po čiščenju premazane tkanine bo zelo verjetno potrebna naknadna impregnacija, ki pa ni permanentna.
- Prosimo, da čistila uporabljajte zmerno. Pogosta uporaba teh čistilnih sredstev lahko skozi čas vpliva na obstojnost tkanine. Pred uporabo se za nasvet obrnite na strokovnjaka.
- Obstajajo čistilnice, ki so specializirane za čiščenje platnenih izdelkov. V kolikor pride do močne kontaminacije predlagamo, da se posvetujete o čiščenju kompletnega šotora z eno od teh čistilnic ali pa se posvetujete z nami.
Na mojem šotoru je plesen. Kako jo lahko očistim?
Plesen lahko odstranite z rahlo klorirano vodo (razmerje 1:10 klor–voda). Če to ne deluje, uporabite čistilno sredstvo v skladu z navodili proizvajalca. Če je šotor izdelan iz platna, ki ni premazano (impregnirana tkanina), sledite navodilom za »Čiščenje madežev na impregnirani tkanini«. Po čiščenju impregnirane tkanine je potrebna ponovna impregnacija, ki pa ni permanentna.